کاربر گرامی جهت حمایت از ما روی 1+ کلیک نمایید .RSS

پرستاران پارسی
............................................................انجمن علمی دانشجویان پرستاری ...........

یکشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۰

آشنایی کامل با داروی کیتریل Kitril
 

آشنایی کامل با داروی کیتریل Kitril

یکی از مهمترین مشکلات بیماران سرطانی، تهوع و استفراغ ناشی از عوارض داروهای شیمی درمانی است. تهوع و استفراغ شدید می تواند بیمار را دچار بی اشتهایی کند و درنتیجه موجب ضعف و کاهش وزن بیمار شود. معمولاً قبل از شیمی درمانی داروهای ضد تهوع قوی(کتریل) مورد استفاده قرار می گیرد.

بیماران مختلف با توجه به نوع داروها، تجربه درمان قبلی، وضعیت روحی و نوع تغذیه دچار درجات مختلفی از تهوع و استفراغ می شوند.

نام ژنريک

Granisetron Hydrochloride

گروه داروئي

Gastrointestinal Drugs
داروهای گوارشی

موارد کاربرد و نحوه تجويز

Granisetron یک آنتاگونیست 5-HT3 با عملکرد مشابه با ondansetron است. در درمان حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی و رادیوتراپی و همچنین جهت پیشگیری و درمان این عوارض بعد از عمل جراحی کاربرد دارد. به صورت هیدروکلرید تجویز می گردد ولی دوزها بر اساس پایه بیان می شوند. 1/1 میلی گرم Granisetron Hydrochloride تقریباً معادل با یک میلی گرم
Granisetron پایه می باشد. جهت پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ مرتبط با رادیوتراپی دوز توصیه شده بالغین 2 میلی گرم روزانه می باشد که به صورت خوراکی طی یک ساعت پرتودهی مصرف می گردد. همچنین به طریق داخل وریدی نیز تجویز می گردد. در مورد پیشگیری از تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی یک میلی گرم از آن به 5 میلی لیتر رقیق می شود و طی 30 ثانیه به طریق تزریق داخل وریدی تجویز می گردد و قبل از شروع بیهوشی تجویز باید کامل شود. جهت درمان این حالات از دوزهای مشابه تا 2 بار در روز استفاده می شود.

فارماکوکينتيک

متعاقب تجویز خوراکی به سهولت جذب می شود و اوج غلظت پلاسمایی طی 5/1 تا 2 ساعت بعد از دوز تجویزی ایجاد می گردد (دوز 8 میلی گرمی) میزان زیست دستیابی مطلق آن 60% می باشد که عمدتاً به خاطر مسیر اول متابولیسم کبدی آن می باشد. به صورت وسیع در بدن توزیع می گردد و مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که 70 تا 75% دارو به پروتئین های پلاسما اتصال دارد. عمدتاً توسط متابولیسم کبدی از طریق چندین مسیر آنزیمی از خون پاکسازی می شود و کمتر از 5% دارو به صورت تغییر نکرده در ادرار دفع می شود. در افراد جوان سالم میزان کلیرانس دارو ml/minute 6 بازای هر کیلوگرم گزارش شده است. در افراد مسن تر میزان زیست دستیابی مقداری بالاتر است (65%) و میزان کلیرانس پایین تر (4 تا 5 ml/minute بازای هر کیلوگرم) که علت آن احتمالاً کاهش متابولیسم کبدی می باشد. نیمه عمر حذف نهایی آن حدود 3 ساعت در افراد جوان گزارش شده است که در افراد مسن و آنهایی که مشکلات کلیوی دارند به 5 ساعت می رسد. در کودکان نیز هم چنین کاهش کلیرانس متناسب با سن در کودکان نیز گزارش شده است و کاربرد دوزهای متناسب با وزن جهت جبران این تغییرات مفید است.

عوارض جانبي و راههاي پيشگيري

در اثر این دارو و دیگر آنتاگونیست های 5-HT3 : سردرد، احساس گرما و گر گرفتگی و یبوست ایجاد می شود. افزایش موقت در آنزیم های کبدی گاهاً رخ می دهد. هم چنین واکنش های افزایش حساسیت شامل آنافیلاکسی رخ می دهد. ندرتاً درد قفسه سینه، افت فشار خون، تاکی کاردی و برادی کاردی گزارش می شود. سرگیجه و اختلالات موقت دید مثل تاری دید طی تجویز سریع داخل وریدی ایجاد می شود.


اگر مطالب مفید بود 1+ بدهید .
نوشته شده توسط بهرازفر در ساعت 19:51

<< مطالب جدیدتر .............. مطالب قدیمی‌تر >>

با سلام خدمت تمام کاربران گرامی :
قابل توجه دوستان و کاربران عزیز آخرین مطلب ارسال شده همیشه در انتهای صفحه اصلی نمایش داده می شود و مطالب قدیمی تر به صورت فهرست وار در موضوعات انجمن قرار می گیرد .
با تشکر :
انجمن علمی دانشجویان پرستاری

ایمیل مدیر : Behrazfar.moein@gmail.comصفحه نخست | پست الکترونیک | آرشیو مطالب | لينك آر اس اس | عناوین مطالب وبسایت

.::تمامي مطالب منتشر شده مطابق با قوانين جمهوري اسلامي ايران ميباشد::.
.::هرگونه کپي برداري از مطالب ، فایل های آموزشی و عکس های وبسایت تنها با ذکر منبع مجاز ميباشد::.